Wybór dobrego najemcy to dylemat przed którym stoi każdy właściciel mieszkania przeznaczonego w tym celu.

Przy każdym poszukiwaniu pojawia się wiele znaków zapytania takich jak – czy lokator będzie wypłacalny, czy będzie dbał o powierzone mieszkanie, czy potrafi zachować prawidłowe obyczaje, itp. Nikt nie odpowie nam na te pytania. W obecnych czasach jest wiele omylnych pierwszych wrażeń które nas zaskakują, ale to nie powód byśmy nie dawali kredytu zaufania.
Być może miło się zaskoczymy.

Niezależnie od tego, czy sami poszukujemy lokatora czy zlecamy to zadanie profesjonalnemu agentowi należy dopilnować i zwrócić uwagę na pewne kwestie. Pierwszą podstawową rzeczą jest wypłacalność najemcy. Nie powinniśmy się wstydzić pytać o takie rzeczy bo to też jest nasz komfort psychiczny. Jest to naszym zabezpieczeniem czy brać danego kandydata pod uwagę pod względem wypłacalności, uiszczania terminowej zapłaty za mieszkanie bądź rachunków związanych z wynajmem.

Często zdarza się, że najemcy nie są w stanie określić swoich realnych wydatków jakie ponoszą w ciągu przysłowiowego miesiąca. Wiadomo iż nie przewidzimy każdego niespodziewanego wydatku – każdemu się takie zdarzają jak np. awaria pralki i zakup nowej, jednak zanim przejdziemy do umowy najmu i powierzenia swojej nieruchomości warto omówić źródła finansowania czy dochody najemców. Stworzy nam to pewnego rodzaju komfort i oszczędzi nieprzyjemności, zarazem lokatorom jak i właścicielowi.

Kolejnym istotnym aspektem przy wynajmie jest zabezpieczenie się przed szkodami. Właściciele najczęściej pobierają kaucję, w kwocie od jednego do trzech miesięcy najmu. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie przed ewentualnymi szkodami powstałymi podczas zamieszkania lokatorów. Nie ma na to reguły, bo nawet gdy dobierzemy idealnych najemców może się przydarzyć nieszczęśliwy wypadek, a dzięki temu właściciel ma zabezpieczenie na szkody przy tym powstałe, a notabene osoby wynajmujące zobowiązują się do braku zwrotu kaucji. Nie ma na to reguły czy poszanowanie cudzej własności przypada lepiej na kobietę czy mężczyznę, mimo że stereotypowo mówi się że to płeć piękna bardziej dba o dom czy mieszkanie, mężczyźni często są w tym lepsi - lecz nie zawsze.

Ustalenie wiarygodności lokatora bądź lokatorów na pewno wpływa na nasz komfort przy powierzeniu swojej nieruchomości. Zadawajmy pytania o powód zmiany dotychczas wynajmowanego mieszkania czy innej nieruchomości. Nie bójmy się pytać o kontakt do poprzedniego właściciela. Jeżeli bez żadnych przeszkód przyszli lokatorzy udzielają klarownych odpowiedzi to daje nam pewniejszy obraz sytuacji.

Powodów może być mnóstwo lecz jeśli uczciwie podchodzimy i nie jesteśmy oszukiwani już na starcie możemy spać spokojnie. Panuje przekonanie, że młodzi studenci wyrwani z rodzinnych domów, zaznajamiając się z dorosłym
życiem to najgorsi lokatorzy. Możliwe i pewnie w wielu przypadkach tak jest, ale nie myślmy stereotypami. Rzeczywiście młodzi ludzie próbują zaszaleć w pierwszych krokach dorosłości i nagiąć zasady najlepszych czasów młodości. Może tak być, ale nie musi. Wszystko zależy od danej osoby i jej indywidualnego usposobienia. Studenci uczący się i pracujący będą siłą rzeczy o wiele mniej miały czasu na rozrywkowy nocny tryb życia. Cisza i spokój w mieszkaniu oraz brak obaw ze strony innych sąsiadów na skargi z ich strony to podstawa.

Niezależnie od stosowanych kryteriów wyboru przyszłych najemców, ryzyko spalenia się istnieje i jest to niezaprzeczalne. Należy sporządzić szczegółową umowę wynajmu wraz ze wszystkimi wymaganiami, która jak najmniej dotkliwie będzie zabezpieczała wynajmującego przed przykrymi niespodziankami, jakie mogą zaistnieć ze strony lokatorów.